ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Εγκύκλιος Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Πολιτισμού σχετική με τον σχεδιασμό και υλοποίηση των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων του σχολικού έτους 2017 – 2018.

Μαθηματικοί Διαγωνισμοί

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, με απόφαση του Δ.Σ. της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας ο 77ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, «Ο ΘΑΛΗΣ», στα Μαθηματικά, θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017.

Όπως και στις προηγούμενες χρονιές παράλληλα με το διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ» θα έχουμε και τον διαγωνισμό «Υπατία» ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Στο Link http://blogs.sch.gr/isiglavas/archives/744  υπάρχει υλικό προς μελέτη.

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας στο πλαίσιο της 4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού υλοποιήθηκαν δράσεις από τις οποίες φωτογραφικό υλικό μπορείτε να βρείτε εδώ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών του 2ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας προς το σωματείο ΑΙΟΛΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Γ.Ε.Π.Θ. για την πολύτιμη συμβολή του στην υλοποίηση των δράσεων του σχολείου μας στο πλαίσιο της «4ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού». Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε τους προπονητές: 1) Κυρκοπούλου Φανή, 2) Τεπετζή Αθηνά, 3) Τσελεμπή Τάνια και τον αθλητή Γαβριηλίδη Νικόλαο (πρωταθλητή Νέων στη Σφυροβολία) για την ενημέρωση σχετικά με τα αθλήματα: 1)Άλμα τριπλούν 2) Άλμα σε ύψος και 3)Σκυταλοδρομίες. Σκοπός  των δράσεων ήταν η υιοθέτηση ενός τρόπου ζωής και άσκησης που ιδανικά οι μαθητές θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Ανακοίνωση κ. Εισαγγελέως Πρωτοδικών Κοζάνης για το παιχνίδι “Μπλε Φάλαινα”

Ανακοίνωση της κ. Εισαγγελέως Πρωτοδικών Κοζάνης σχετικα με το διαδικτυακό παιχνίδι “Μπλε Φάλαινα” σε εκτέλεση της με αριθμό 4495/23-5-2017 παραγγελίας της κ. Εισαγγελέως του Άρειου Πάγου.  Αφορά την ενημέρωση τόσο των παιδιών όσο και των γονέων/κηδεμόνων.

Attachments

Έκθεση Τεχνολογίας Σχ. Έτους 2016-2017

Την Παρασκευή 26/5/2017 πρDSC09275αγματοποιήθηκε η έκθεση τεχνολογίας με τα έργα των μαθητών του σχολείου που κατασκεύασαν τη σχολική χρονιά 2016-2017 .Οι ατομικές εργασίες περιελάμβαναν τις κατασκευές και τις γραπτές εργασίες των μαθητών ενώ οι ομαδικές, ομοιώματα παραγωγικών μονάδων, γραπτές εργασίες ,σκίτσα, κάρτες προσωπικού και προϊόντα .

Η καθηγήτρια Τεχνολογίας Γεωργιάδου Γεωργία.

Φωτογραφικό υλικό

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Αρ. Πρωτ.:175/31-03-2017

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ

Για τη διοργάνωση πολυήμερης Εκδρομής, μέσω προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας του 2ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας.

Το 2° Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας διοργανώνει πολυήμερη εκδρομή για μαθητές της Β τάξης που συμμετέχουν σε πρόγραμμα αγωγής σταδιοδρομίας. Για τη διενέργεια αυτής της εκδρομής προβαίνουμε σε Μειοδοτικό Διαγωνισμό με ποιοτικά κριτήρια από εγκεκριμένα και νόμιμα τουριστικά γραφεία.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Νοεμβρίου 2017