Επίσκεψη στο 3ο ΓΕΛ Πτολεμαΐδας

Στο πλαίσιο της δράσης «Καλωσορίζοντας την Α΄ Γυμνασίου και αποχαιρετώντας τη Γ΄ Γυμνασίου. Εμπόδια και γέφυρες» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 5 Μαΐου 2023, επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στο 3ο ΓΕΛ Πτολεμαΐδας. Η κα. Χαϊτίδου Μαρία, Διευθύντρια του σχολείου, υποδέχτηκε τα παιδιά στην αίθουσα εκδηλώσεων και τους ενημέρωσε για την δομή και τις προοπτικές του Γενικού Λυκείου.

Επίσης, τους μίλησε για τις δράσεις που αναπτύσσει το συγκεκριμένο σχολείο σε ευρωπαϊκά προγράμματα, για τους ομίλους που λειτουργούν και για τις πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες συμμετείχε το σχολείο.

Στην συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και παρακολούθησαν πειράματα φυσικής από τον κ. Παναγιωτίδη Θεόδωρο στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, πειράματα χημείας από τους κύριους Μπαλτζόπουλο Αντώνη και Τζώτζη Χρήστο και ένα μάθημα Ιστορίας με τη χρήση Web2 εργαλείων από την κα. Καψούδα Όλγα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς για την φιλοξενία.