Το πείραμα του Ερατοσθένη

Την Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023 (Εαρινή Ισημερία) το σχολείο μας συμμετείχε στην διεξαγωγή της εκπαιδευτικής δράσης της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2023».

Το τμήμα Β3 υπό την καθοδήγηση της Μαθηματικού κ. Ψυρρή Ευσταθίας εκτέλεσε το πείραμα στον αύλειο χώρο που σχολείου. Η δραστηριότητα της υλοποίησης του ιστορικού πειράματος του Ερατοσθένη είναι ιδιαίτερα απλή. Με την απλότητα όμως αυτή, είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό ότι κατορθώνει να:

• οδηγεί στη διαπιστωμένη γνώση και αποδοχή της αξίας των Θετικών Επιστημών για την κατανόηση του σύμπαντος κόσμου,
  • προσελκύει αβίαστα το ενδιαφέρον των μαθητών και να μαγνητίζει τη σκέψη αρκετών, ώστε να προωθεί και να καλλιεργεί τη θετική στάση τους απέναντι στις Θετικές Επιστήμες