Το 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας οικοδεσπότης σε πρόγραμμα Erasmus+

Στο διάστημα από 24-9-2023 έως 26-9-2023 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην Πτολεμαΐδα η τρίτη συνάντηση των σχολείων που συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA210 “Power of Education”, ένα πρόγραμμα κοινής εκπαίδευσης προσωπικού σε δεξιότητες για τη διδασκαλία μέσω ΤΠΕ με μεθόδους μη τυπικής εκπαίδευσης υπό το πρίσμα του πολιτισμού. Εκπαιδευτικοί από το 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας και από τα σχολεία OZEL LIMON ANAOKULU (Τουρκία), Agrupamento de Escolas de Montelongo (Πορτογαλία), όπως και εκπρόσωποι των διοργανωτών (International Association for Peace and Democracy Development – Γερμανία) συμμετείχαν στην αποτίμηση του προγράμματος, το οποίο ολοκληρώνεται τον Δεκέμβριο του 2023.

Στα πλαίσια της 3ης διακρατικής συνάντησης του προγράμματος είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε την πόλη της Καστοριάς και το λαογραφικό μουσείο της πόλης, το μοναστικό συγκρότημα των Μετεώρων και το “Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων & Μουσείο Μανιταριών”. Ενημερωθήκαμε για τα εκπαιδευτικά προγράμματά τους και συζητήσαμε για τους τρόπους και τις προοπτικές αξιοποίησής τους στα πλαίσια της μη τυπικής εκπαίδευσης.