Ευχαριστήριο

Ευχαριστούμε θερμά τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας κ. Μαρδίρη Θεόδωρο και τους εκπαιδευτικούς του Πόλου Καινοτομίας ΤΠΕ Πτολεμαΐδας, κα. Βασιλειάδου Πολυξένη και κ. Ζαραφίδη Χαράλαμπο, για την συμβολή τους  μέσω των εκπαιδευτικών δράσεων του ΠΕΚΤΠΕ, στην ενημέρωση και εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών της Α’ και B’ τάξης του σχολείου μας σε θέματα που βρίσκονται στην αιχμή της τεχνολογίας.

Συγκεκριμένα υλοποιήθηκαν 10 δίωρες διδακτικές παρεμβάσεις με θέμα «Εισαγωγή στη Ρομποτική με LEGO EV3» και «Εισαγωγή στην Τεχνητή Νοημοσύνη». Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε thinking out-of-the-box δραστηριότητες ενεργά και όχι ως παθητικοί χρήστες.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Καθηγητών

του 2ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας