Συμμετοχή 2ου Γυμνασίου στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας 2022

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2022, το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Εορδαίας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.

Συγκεκριμένα μαθήτριες και μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά στις πιλοτικές δράσεις που διοργάνωσε ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Π.Ε.Κ. – Τ.Π.Ε.) Πτολεμαΐδας, δομή που ανήκει στην  Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.

Οι δράσεις ρομποτικής, με τίτλο “Μαθητές/τριες των Γυμνασίων του Δήμου Εορδαίας, που κατασκευάζουν και προγραμματίζουν αυτόνομα ηλεκτρικά οχήματα (ρομπότ) για τις έξυπνες και βιώσιμες μεταφορές του μέλλοντος”,  υλοποιήθηκαν με φυσική παρουσία στις εγκαταστάσεις του Π.Ε.Κ. – Τ.Π.Ε. Πτολεμαΐδας.