Κάλαντα, ευχές και δώρα της Α’ Γυμνασίου στην Στ’ τάξη του 10ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας

Για πολλούς μαθητές/τριες η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο συνοδεύεται από ανάμεικτα συναισθήματα και προσδοκίες για το μέλλον, αλλά και με ανησυχίες για το νέο σχολικό περιβάλλον. Η συνεργασία μεταξύ των σχολείων των βαθμίδων αφετηρίας & μετάβασης διευκολύνει στην ομαλοποίησή της ,καθώς αναπτύσσονται γέφυρες επικοινωνίας.

Στο πλαίσιο της καλλιέργειας συνεργασίας μεταξύ των σχολείων , την Τετάρτη 20/12/2023 οι μαθητές/τριες του τμήματος Α2 συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες: Γ. Γεωργιάδου, Σ. Παπαγεωργιάδου και Π.Τσεπραηλίδου, επισκεφθήκαν το 10ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές/τριες , είχαν τη χαρά να ψάλλουν τα κάλαντα, να ανταλλάξουν ευχές και δώρα με τους μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης και να γευτούν τα εδέσματα που τους πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά το 10ο Δημοτικό Σχολείο για τη ζεστή φιλοξενία. Επιπλέον ευχαριστούμε το πρακτορείο Χονδροματίδης για τη δωρεάν μετακίνηση των μαθητών/τριων.

Η ομάδα για την μέριμνα ομαλής μετάβασης

μεταξύ των εκπαιδευτικών βαθμίδων