Επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας στο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.

Την Τρίτη 12/3/24 μια ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέφτηκε το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. – Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Πτολεμαΐδας,
στο πλαίσιο της δράσης “Σχολική κοινότητα: ένα ασφαλές και γόνιμο περιβάλλον για την ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/- τριών”.
Στην αρχή οι μαθητές των δύο σχολείων έκαναν ένα σύντομο παιχνίδι γνωριμίας, έπειτα παρακολούθησαν βίντεο για το σχολικό εκφοβισμό και στο τέλος χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, οι οποίες υλοποίησαν κοινές δραστηριότητες.
Με αυτόν το βιωματικό τρόπο, οι μαθητές ήρθαν πιο κοντά και ανέπτυξαν μεταξύ τους μια ουσιαστική επικοινωνία, γεγονός που δείχνει πόσο θετικά λειτουργούν τέτοιες συμπεριληπτικές κινήσεις.
Υπεύθυνοι Καθηγητές/τριες της συγκεκριμένης δράσης: Γαβριηλίδου Ευαγγελία, Χαπίπη Δάφνη, Μπιτσακάκης Ιωάννης, Κωδούνας Γεώργιος.