Διδακτική επίσκεψη για την κλιματική αλλαγή στο ΚΠΕ Βελβενδού – Σιάτιστας

Στα πλαίσια της δράσης «Ευαισθητοποίησης των μαθητών μέσω καινοτόμων δράσεων σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις συνέπειές της» την Τετάρτη 3/4/2024 πραγματοποιήθηκε με την Β΄τάξη του σχολείου μας, επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Βελβενδού – Σιάτιστας. Η επίσκεψη αυτή είχε σκοπό να  ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους  μαθητές μας σχετικά με τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής  και να συμβάλει στη διαμόρφωση περιβαλλοντικού ήθους με απώτερο σκοπό την αντιστροφή της κλιμ  ατικής αλλαγής και την διατήρηση της αειφορίας .

Ευχαριστούμε θερμά τον Προϊστάμενο ΚΕΠΕΑ Βελβενδού – Σιάτιστας κ.Τσιουκαρδάνη Νικόλαο για την φιλοξενία, την υπέροχη παρουσίαση αλλά και την φανταστική πεζοπορία σε ένα από τα πιο όμορφα και δημοφιλή φαράγγια της Μακεδονίας, το Φαράγγι των 9 Πιερίδων Μουσών ή αλλιώς «Σκεπασμένο»

Υπεύθυνοι Καθηγητές/τριες της συγκεκριμένης δράσης   ήταν ο κ.Κυριάκου Γιώργος, η κ.Ψυρρή Ευσταθία, η κ.Γρηγοριάδου Ελισάβετ, η κ.Τσίρκα Γλυκερία και η κ.Τριανταφύλλου Μεταξένια.