Δελτίο τύπου ευχαριστήριο

Το 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας συμμετείχε στις επιμορφωτικές δράσεις τις οποίες πραγματοποιεί η Διεύθυνση Αστυνομίας Κοζάνης και το Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Κοζάνης. Την Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 μας επισκέφτηκαν  η κοινωνική λειτουργός – θεραπεύτρια του ΚΕΘΕΑ από το Πολυδύναμο Κέντρο και Κινητή Μονάδα Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Ήπειρος κ. Λούσιου Ελένη και ο Αστυνόμος Β’ κ. Χατζόπουλος Άρης από Τμήμα Ασφάλειας Εορδαίας. Οι φιλοξενούμενοί μας ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ τάξης για τις «Εξαρτήσεις: Μύθοι και Πραγματικότητα» και «Εξαρτησιογόνες ουσίες – Ναρκωτικά». Μετά από τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις ακολούθησε συζήτηση κατά την οποία απαντήθηκαν ερωτήματα μαθητών/τριων και εκπαιδευτικών σε σχέση με τις εξαρτήσεις αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισης τους.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Αστυνόμο Β κ. Χατζόπουλο Άρη και την κοινωνική λειτουργό – θεραπεύτρια του ΚΕΘΕΑ κ. Λούσιου Ελένη για τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις τους και για την εποικοδομητική συζήτηση με τους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας.