Οι διέξοδοι μετά το γυμνάσιο από τον υπεύθυνο του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού Β/θμιας Κοζάνης

Την Τρίτη 2/3/24 οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, στο πλαίσιο των δράσεων «Ομαλής μετάβασης από το Γυμνάσιο στο Λύκειο», ενημερώθηκαν για τις διεξόδους που έχουν ολοκληρώνοντας τον κύκλο της υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Επιπλέον, οι μαθητές/τριες έλαβαν πληροφορίες για τη λειτουργία του θεσμού και του γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΔΕ) Κοζάνης.

Προσκεκλημένος ομιλητής ήταν ο κ. Γιάννης Τιάκας, Υπεύθυνος Γραφείου ΣΕΠ της ΔΔΕ Κοζάνης, ο οποίος αναφέρθηκε στις εκπαιδευτικές διεξόδους που έχουν οι μαθήτριες και οι μαθητές μετά το Γυμνάσιο.  Έμφαση δόθηκε στις δεξιότητες που θα πρέπει να αναπτύξουν  έτσι ώστε να αναγνωρίσουν και να αξιοποιήσουν τις κλίσεις τους στην επιλογή των σπουδών τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τιάκα.

Η ομάδα για την μέριμνα ομαλής μετάβαση

μεταξύ των εκπαιδευτικών βαθμίδων.