Ταξίδι Ψυχικής Υγείας & Αυτοπροσδιορισμού-Mental Health & Self-Identification Journey

Tην Πέμπτη 29/2/24 ξεκίνησε  ο κύκλος του 2ου πυλώνα του προγράμματος “Mental Health & Self-Identification Journey” του οργανισμούThe Tipping Point .
Οι μαθητές/τριες είχαν τη χαρά να συζητήσουν με την Ψυχοθεραπεύτρια κ. Δέσποινα Πλουσίου η οποία  ειδικεύεται στην αντιμετώπιση του Ψυχικού Τραύματος PTSD (Μετατραυματική Διαταραχή ) , C-PTSD (Σύνθετη Μετατραυματική Διαταραχή ).
  Αντικείμενο της συζήτησης ήταν οι βασικές έννοιες που σχετίζονται με τις αγχώδεις
διαταραχές :
  • Άγχος
  • Κρίση πανικού
  • Φοβία
Επιπλέον η ψυχοθεραπεύτρια απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών  και τους έδωσε  χρήσιμες συμβουλές σχετικά με τους πιθανούς τρόπους καλύτερης διαχείρισης του άγχους στην καθημερινότητα.
Ευχαριστούμε την κ. Πλουσίου  για τη συμμετοχή της στο πρόγραμμα καθώς και την Τipping Point για την υποστήριξη.
Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος Γ. Γεωργιάδου, Σ. Παπαγεωργιάδου ,Π. Πέλλα